Spitalul „Grigore Alexandrescu” din Capitală pune la dispoziţie un centru de colectare a deşeurilor medicamentoase

Spitalul „Grigore Alexandrescu” din Capitală pune la dispoziţie un centru de colectare a deşeurilor medicamentoase

Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii „Grigore Alexandrescu” pune la dispoziţie un centru de colectare a deşeurilor medicamentoase neutilizate sau expirate de la populaţie.

Astfel, oricine are produse medicamentoase pe care nu le mai utilizează le poate aduce în fiecare miercuri, în intervalul orar 12,00 – 13,00.

”În conformitate cu Protocolul de lucru pentru colectarea deşeurilor medicamentoase neutilizate şi/sau expirate provenite de la populaţie nr. 22.350/22.07.2024, colectarea are loc în fiecare miercuri, în intervalul orar 12,00 – 13,00”, anunţă reprezentanţii spitalului.

Colectarea are loc în corpul H al spitalului – clădirea de Chirurgie Plastică, cu acces din Strada Grigore Alexandrescu.

Medicamentele expirate sau neutilizate sunt neutralizate diferenţiat, în funcţie de compoziţia chimică.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
cer senin
4.9 ° C
6 °
3.8 °
54 %
5.1kmh
0 %
mar
5 °
mie
12 °
joi
13 °
vin
10 °
sâm
11 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii