Modul dedicat animalelor sălbatice, parte din materia opţională „Ora cu şi pentru Animale”, implementată din acest an în Judeţul Ilfov

Modul dedicat animalelor sălbatice, parte din materia opţională „Ora cu şi pentru Animale”, implementată din acest an în Judeţul Ilfov

Fundaţia Visul Luanei anunţă că a pregătit un modul dedicat animalelor sălbatice, parte din materia opţională „Ora cu şi pentru Animale”, implementată din acest an în Judeţul Ilfov.

De asemenea, fundaţia a redactat două materiale educaţionale: un manual de bune practici pentru cadrele didactice şi un ghid vizual şi interactiv pentru elevi, cu informaţii utile despre prezenţa şi protecţia faunei sălbatice din mediul urban şi periurban. Ambele sunt disponibile gratuit pe pagina de Facebook, precum şi pe site-ul fundaţiei, potrivit Agerpres.

Educaţia reprezintă „una dintre cele mai eficiente metode” pentru a proteja biodiversitatea pe termen lung, precizează reprezentanţii fundaţiei, pe Facebook.

„În ultima săptămână, împreună cu reprezentanţii Protecţia Animalelor CJ Ilfov şi cu şarpele Nataşa, un piton regal (Python regius) salvat, am vizitat mai multe clase de elevi, în şase şcoli din judeţul Ilfov. Ne-am întâlnit cu sute de copii şi am discutat despre şerpi, despre mituri, despre teama de necunoscut şi despre importanţa pe care o au aceste animale în echilibrul ecosistemelor. Ne-am bucurat să vedem interes, curiozitate şi deschidere atât din partea celor mici, cât şi din partea profesorilor lor”, menţionează sursa citată.

Fundaţia îşi propune ca informaţiile esenţiale despre animalele sălbatice, despre rolul lor în natură şi despre interacţiunea corectă cu acestea să ajungă la cât mai mulţi elevi şi profesori.

„În perioada următoare, noi continuăm vizitele şi ne pregătim să primim grupuri organizate de elevi la Centrul nostru, în cadrul programelor ‘Şcoala Altfel’ şi ‘Săptămâna Verde’. Aceştia vor avea ocazia să afle ce presupune reabilitarea animalelor sălbatice, de ce devine din ce în ce mai importantă pe măsură ce oamenii modifică habitatele naturale şi de ce animalele sălbatice rănite sau puii orfani trebuie să ajungă într-un centru specializat, nu să fie îngrijiţi acasă. Credem că educaţia este cheia prin care putem construi, în timp, comunităţi informate, capabile să susţină politici publice mai prietenoase cu mediul şi să reducă intervenţiile nejustificate asupra animalelor sălbatice. Prin generaţiile care vin, putem avea grijă de natura de mâine”, menţionează sursa citată.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
ploaie moderată
10 ° C
10.6 °
8 °
74 %
6.2kmh
0 %
Dum
16 °
lun
12 °
mar
6 °
mie
8 °
joi
11 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii