Gabriela Firea: Bugetul Primăriei Capitalei trebuie să țină cont de cerințele cetățenilor și să răspundă nevoilor acestora

Gabriela Firea: Bugetul Primăriei Capitalei trebuie să țină cont de cerințele cetățenilor și să răspundă nevoilor acestora

O reuniune de lucru a consilierilor generali social-democrați a relevat o serie de priorități ce vor fi avute în vedere cu ocazia dezbaterilor pe marginea bugetului Primăriei Capitalei. Este vorba despre lucruri pe care cetățenii Bucureștiului le-au cerut, de care au nevoie și care, din păcate, au fost blocate de actuala administrație.

„M-am întâlnit cu grupul consilierilor generali social-democrați pentru a discuta principalele solicitări venite din partea bucureștenilor. Bugetul primăriei Capitalei – care va fi dezbătut joi în Consiliul General -, trebuie să țină cont de cerințele cetățenilor și să răspundă nevoilor acestora”, a postat Gabriela Firea pe pagina sa de Facebook. Fostul edil a enumerat apoi o serie de proiecte și priorități ținute „la sertar” în birourile primăriei:
– Un nou program FIV – o șansă pentru cuplurile infertile, de sprijin financiar pentru creșterea natalității și tratamentul infertilității;
– Continuarea proiectului Ciurel – Centura Bucureștiului, prin drumul expres blocat în ultimii cinci ani;
– Alocarea sumelor necesare pentru achitarea datoriilor la termoficare și transportul public;
– Finalizarea lucrărilor din Prelungirea Ghencea;
– Plata sumelor tăiate ilegal din stimulentul pentru adulții cu dizabilități;
– Bani pentru finalizarea Băncii de Alimente și pentru analize genetice pentru depistarea cancerului.

„Sunt doar o parte dintre proiectele așteptate de bucureșteni de aproape 5 ani, blocate din lipsă de interes sau nepricepere. Ne vom lupta ca ele să devină realitate!”, a conchis Gabriela Firea.

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
cer senin
12.9 ° C
13.8 °
11 °
82 %
3.1kmh
0 %
mie
20 °
joi
18 °
vin
17 °
sâm
13 °
Dum
11 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii