Statuetă din categoria „bun cultural”, furată din Franța, găsită în Constanța

Statuetă din categoria „bun cultural”, furată din Franța, găsită în Constanța

Un caz de tăinuire privind un bun cultural furat de pe teritoriul Franței, înregistrat încă din 2018, și-a găsit rezolvarea la Constanța. 

Polițiștii s-au sesizat în acest dosar, înregistrat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța, iar ieri au prins în flagrant o femeie, care ar fi  deținut și ar fi intenționat să vândă statueta din bronz, semnată Emile – Antoine Bourdelle, și intitulată “Țărancă cu copil în brațe”.

Statueta, evaluată la aproximativ 15.000 de euro, a rămas în custodia oamenilor legii.

„La data de 27 februarie 2025, poliţişti din cadrul Direcţiei de Investigaţii Criminale, în baza informaţiilor obţinute şi investigaţiilor efectuate, s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de tăinuire privind un bun cultural furat de pe teritoriul Franţei, în anul 2018, dosarul fiind înregistrat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa. Poliţiştii s-au deplasat în municipiul Constanţa şi au prins în flagrant delict o femeie, care ar fi deţinut şi ar fi intenţionat să vândă o statuetă din bronz, semnată Emile – Antoine Bourdelle, intitulată «Ţărancă cu copil în braţe», evaluată la aproximativ 15.000 de euro”, a anunțat Poliția Română într-un comunicat oficial.
Bunul cultural a fost confiscat imediat de polițiști pentru continuarea cercetărilor.
„În cauză, cercetările sunt continuate, în vederea stabilirii întregii activități infracționale”, a mai transmis Poliția Română.
Autoritățile încearcă să determine cum a ajuns opera de artă în România și cine mai este implicat în această afacere ilegală. Cazul rămâne în atenția organelor de anchetă, care vor investiga toate aspectele legate de furtul și traficul acestei opere de artă valoroase.

 

Te-ar putea interesa și

Vremea

București
burniță de intensitate joasă
2.2 ° C
3.1 °
1.6 °
93 %
1.5kmh
100 %
sâm
5 °
Dum
8 °
lun
9 °
mar
11 °
mie
10 °

Ultimele articole

Campanii

Opinii